Akciğer tümörü, günümüzde en çok görülen hastalıklardan biridir. Özellikle sigara içen kişilerde görülen bu problemler son derece tehlikeli ve başarı oranı son derece düşük bir hastalıktır. akciğer tümörleri tabi ki iyi huylu ya da kötü huylu olarak iki farklı şekilde görülebilen bir durumdur. Bu gibi durumlarda tümörün cinsi yapılan araştırmalara göre ortaya çıkarılmaktadır. İyi huylu olan akciğer tümörleri genellikle yapılan tedavilere karşılık vererek yavaş yavaş kişinin vücudundan uzaklaştırılmaktadır. Fakat kötü huylu akciğer tümörler bu gibi tedavilere cevap vermezler. Bu nedenden dolayı ise hasta üzerinde hızlı bir ilerleme göstererek kişiyi yatağa düşürürler. Genel olarak süresi bir yıl kadar olan akciğer tümörü hastaları günümüzde henüz özellikle de ülkemizde akciğer nakillerinin yapılamaması nedeni ile net bir tedaviye kavuşturulamamıştır. Eski zamanlarda genellikle yaşlı insanlarda görülen akciğer tümörü günümüzde görülme yaşı 35 yaşına kadar düşmüştür. Akciğer tümörlerinin meydana gelmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Öyle ki hava kirliliğinden kişinin yaşadığı ortama kadar birçok etken bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Akciğer tümörünün türünün tam olarak belirlenmesi için kişinin boğaz kısmından ya da akciğere en yakın bölgelerden bazı örneklerin alınması gerekebilmektedir. Bu örneklerin laboratuvar ortamında incelenmesi ile birlikte kanserin türü tam olarak belirlenebilmektedir.

Nedenleri:

Akciğer kanserinin daha öncede söylediğimiz gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Tabi ki birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da en büyün neden kişinin kullandığı tütün ve tütün ürünleridir. Kullanılan bu tür zararlı maddeler kişinin akciğerine direk olarak etki yaparak kişilerde bu tür ölümcül tehlikeleri meydana getirebilmektedir. Bunun yanında kişinin bu hastalığa yakalanması için illa sigara içmesi gerekmez. Öyle ki kişinin yaşadığı ortamda sürekli olarak sigara içiliyorsa, bu durum da kişinin akciğer kanseri gibi önemli hastalıklara yakalanmasına neden olabilecektir.

Akciğer kanserinin bir başka nedeni ise bu hastalığın bazen ailede ve sülalede ırki olarak görülme durumudur. Bazı insanların dedelerinde görülen bu durum birçok zaman babadan çocuğa ya da anneden çocuğa geçerek sürekliliğini gösterebilmektedir. Öyle ki kişi üstüne birde sigara gibi zararlı maddeleri kullanıyorsa kanser ihtimali son derece artar.

Akciğer tümörü sorununun en büyük iki nedenini bu şekilde verebiliriz. Birde bu hastalığın insanlar üzerinde gösterdiği belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler birçok zaman kişilerde aniden ortaya çıkarak kişiye akciğer tümörünün varlığını hissettirebilmektedir,

Belirtileri:

Akciğer tümörünün en büyük belirtilerinden biride tabi ki kişide görülen sürekli öksürüklerdir. Bu öksürükler kişide son derece şiddetli oranda görülmektedir. Öyle ki bu durumda kişinin akciğerinde yanma sorunları ve sürekli bir öksürük görülebilmektedir. Bir diğer belirti ise kişinin boğazının alt bölgelerinde sürekli olarak balgam oluşması durumudur. Kişide görülen akciğer tümörü, balgamla birlikte göğüs ağrısı, nefes darlığı, akciğer iltihabı gibi sorunları meydana getirebilmektedir. Öyle ki bu gibi sorunlar genellikle insanlarda çok şiddetli bir şekilde hissedilebilir.

Akciğer tümörü sorununa kişide genellikle üç tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden ilki tabi ki kemoterapi uygulamasıdır. Yani yapılan ilaç tedavileridir. Bir diğer tedavi yöntemi ise radyoterapi uygulamalarıdır. Bu tedavi yönteminde ise ışın tedavileri hastalarda yapılmaktadır. Son olarak kişilerde cerrahi müdahalelere başvurulabilmektedir. Bu durumda akciğer hastalarının bu gibi sorunlarından bazılarına çözümler üretilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir