Bağırsak Tümörü, Sindirim sisteminin bir parçası olan bağırsak ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak ikiye ayrılmaktadır. Bağırsaklar içerisinde en uzun olan kısmı ince bağırsak olarak adlandırılmaktadır ve ince bağırsak kalın bağırsağa göre daha dardır. İnce bağırsakta tümör görülmesi de kalın bağırsağa oranla çok nadirdir. Kolon ve rektumdan oluşan kalın bağırsağın çeşitli tabakalardan oluşan duvarları vardır. Bağırsak tümörü bağırsağın en iç zarı tabakası olan kalın bağırsakta başlamakta ve tedavi edilmediği zaman da kalın bağırsağın altında bulunan kas tabalarına ve zamanla da bağırsağın duvarına doğru büyümektedir.

Bağırsak Tümörü (Kanseri) Belirtileri: Kalın bağırsak kanseri hastalarında rektumda ya da dışkıda kanama, ishal, karın bölgesi ya da rektumda yumru, kilo kaybı, yorgunluk, rektumda gerilme hissi ve karın bölgesi ya da rektumda ağrı gibi bazı belirtiler görülebilmektedir. Abdomende sancı, şişkinlik hissi, kabızlık ve kişinin kendini hasta hissetmesi ise, bağırsak kanserinin bağırsak tıkanıklığına sebep olması durumunda görülebilecek belirtilerdendir. Ancak, bu belirtiler sadece bağırsak kanserinde ortaya çıkmamakta ve başka hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bu sebeple de bu belirtilerden birini ya da bir kaçını yaşayan kişinin bir doktora başvurarak nedeninin ne olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Bağırsak Tümörü (Kanseri) Riskini Azaltmak için Yenilmesi Ve Yenilmemesi Gereken Yiyecekler

Genel olarak meyve, sebze ve tahıllarda bulunan lif, bağırsak kanserine karşı koruyucu görev üstlenmektedir.
Bol miktarda sebze ve meyve tüketen kişilerde bağırsak kanserine yakalanma riski daha düşük olmaktadır.
Başta işlenmiş olmak üzere sık sık kırmızı et tüketmek kişinin bağırsak kanserine yakalanması riskini daha fazla arttıracaktır. Bunun yanı sıra, bol miktarda tüketilen balık ise, bağırsak kanserine yakalanma riskini düşürmektedir.

Aşırı kilolu olan kişiler (özellikle erkekler) de bağırsak kanserine yakalanma riski yüksek kişilerdir.
İçinde bol miktarda kalsiyum olan diyetler bağırsak riskini azaltmaktadır.
Alkol tüketimi ve bağırsak kanseri riski doğru orantılıdır. Yani, alkol kullanımı arttıkça bağırsak riski de artmaktadır.

Bağırsak Tümörü (Kanseri) Riskini Azaltan Diğer Faktörler.

Spor yapmak kişinin sağlığı açısından ve stresin azaltılması bakımında çok önemlidir. Bu sebeple de düzenli olarak spor yapan kişilerde bağırsak kanseri riski düşmektedir.

Bunların yanı sıra, sigara kullanmayan, D vitamini seviyesi ortalamanın üzerinde olan ve doğum kontrol hapları kullanan kişilerde de bağırsak kanseri olma riski düşmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir