Beyin Sapı Tümörü: Beyin sapı, hayati fonksiyonları kontrol etmektedir ve beynin alt kısmında bulunmaktadır. Beyin sapı Tümörü, iki yarım küre ile omuriliği birbirine bağlayan bu beyin sapında oluşan, genelde çocuklarda görülen Tümörlere verilen isimdir. Nedir görülen bu beyin sapı Tümörü hastalarının sadece dörtte biri 20 yaşın üstündedir. Bu hastalığa yakalanan çocukların yaşı genelde 7-9 arasında olmaktadır.

Beyin sapı Tümörü, insandaki Tüm hayati fonksiyonları düzenleyen beyin sapında oluşması ve yapılacak herhangi bir müdahalenin hasta üzerinde ölümcül sonuçlar doğurabilecek olduğundan kaynaklı, son derece tehlikeli bir hastalıktır. Beyinde oluşan tüm Tümörlerin ilk tedavi tekniği ameliyat olmaktadır, yalnız bu hastalıkta ameliyat büyük risk anlamına geldiği zamann ilk olarak tercih edilen bir tedavi tekniği olmamaktadır.

Beyin Sapı Tümörünün Belirtileri Ve Teşhisi: Beyin sapı Tümörünün belirtileri şöyledir;

  • Beyin sapı Tümör hastalarında yüz kkatiyenrında kontrol kaybı görülebilmektedir.
  • Beyin sapı Tümör hastalarında çift görme durumu yaşanabilmektedir.
  • Beyin sapı Tümör hastalarında baş ağrısı ve bu ağrının kusma ile hafiflemesi görülebilmektedir.
  • Beyin sapı Tümör hastalarında kendini yorgun hissetme ve halsizlik görülebilmektedir.
  • Ara ara gelen krizler de beyin sapı Tümörünün belirtilerindendir.
  • Beyin sapı Tümör hastalarında bazı denge problemleri da görülebilmektedir.
  • Beyin sapı Tümör hastalarında bu belirtiler doğrudan değil de zaman içinde geliştiği için hastanın bu belirtileri algılaması aylar sürebilmektedir.

Beyin sapı Tümörünün teşhisi ise MR ile konulmaktadır. Beyin sapı Tümörü hastalarında genelde cerrahi veya biyopsi uygulanmamaktadır.

Çok seyrek olarak görülen beyin sapı Tümörünün tedavisinin uygulanmasının da ayrıntılı bir biçimde yürütülmesi gereklidir. Difüz Tümörlerde ameliyatı beyin fonksiyonlarına, kol veya bacak hareketinin ve göz hareketinin, yutkunma ve solumanın kaybına ya da bilinç kaybına yol açabileceği için netlikle tavsiyelmemektedir. Bunun yanı sıra, fokal Tümörlerde hastanın uzun süre yaşamasını sağlaması bakımından Tümör kısmen ameliyat ile alınabilmektedir ve sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir