Cilt tümörü, günümüzde oldukça yaygınlaşmış olan bir kanser türüdür. Tıbbi olarak yapılan araştırmalara göre birden fazla türü bulunmaktadır. Bu tümörler, direk olarak kişinin cildinde belirerek kendisini göstermektedir. Genellikle kahverengine yakın bir renge benzeyen lekeler ile ortaya çıkarak sorun haline gelen cilt tümör, zamanla büyüyerek kişinin cildine daha fazla sorunlara neden olabilmektedir. Cilt tümör, bazı cilt hücrelerinin bozulması ile cilde farklı renkleri vererek ortaya çıkabilmektedir. cilt tümör kişilerde cildin herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. Tümörler kesinlikle kişinin belli bir bölgesinde görülmez. Yani ciltte görülen tümörler bir kişide yüz bölgesinde görülürken diğer kişilerde sırt bölgesinde, karın bölgesinde, bacaklarda görülmek üzere farklı bölgelerde belirebilir. İnsan cildinin en dış tabakasında bulanan yassı hücrelerden dolayı meydan gelen bu tümörler günümüzde gelişen tıbba rağmen çok fazla ilerlediğinde herhangi bir tedavi yapılamamaktadır. Aslında bu durum tümörün türüne göre de değişiklikler gösterebilmektedir. Eğer tümör, tedavilere cevap veriyor ise çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Cilt tümör, özellikle cildin güneş ışığına daha çok maruz kalan bölgelerinde çok fazla görülmektedir. Bu bölgelerde görülen cilt problemleri genellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Bu hastalığın risk grupları

Cilt tümör görülme ihtimali çok daha yüksek olan bazı risk grupları bulunmaktadır. Bu risk gruplarından biride özellikle sarışın, mavi ya da yeşil gözlü olan kişilerde çilli bir cilt olanlardır. Bu kişilerde cilt tümör görülme ihtimali normal insanlara göre çok daha fazla oranda görülmektedir. Bu nedenle bu insanlar bu risk grubuna dahil edilebilmektedir. Bunun yanında diğer risk gruplarından biri ise önceden meydana gelen kazalardan dolayı kişinin cildinde oluşan yanık ya da herhangi bir nedenden dolayı yara izlerinin olmasıdır. Bu gibi durumlarda cilt tümörü gibi problemler kişilerde meydana gelerek çok büyük sorun haline gelmektedir. Bu kişilerde yine cilt tümörü sorununda risk grupları arasında yer almaktadır. Bir diğer risk grubu ise kişinin organ nakli gibi durumlardan dolayı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları sürekli olarak kullanmasıdır. Bu gibi kişilerde yine cilt tümörü risk grupları arasında yer almaktadır. Bu gibi risk grupları içerisinde yer alan insanların kesinlikle sık sık muayene olmaları sağlık açısından çok önemlidir.

Belirtiler:

Cilt tümörü belirtilerinden ön önemlisi ciltte görülen lekelenme durumlarıdır. En küçük lekelenmelerde bile kişilerde bu gibi problemler meydana gelebilmektedir. Özellikle küçük pembe lekelenmelerle birlikte meydan gelen kaşıntı hislerdi de cilt tümörü ile ilgili olarak meydana gelebilecek olan durumlardan biridir.

Bir diğer belirti ise ciltte görülen küçük, kabarık ve cilalı bir görünümü olan lezyonlardır. Bu lezyonlar yine en büyük cilt tümörü belirtileri arasında yer almaktadır. Bazen bu tür lezyonların yanında kabuklu ve kanamalı olarak ortaya çıkan lezyonlar da görülebilmektedir. İşte bu durumlarda yine cilt tümörü belirtilerinden sayılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir