Desmoid Tümör, doğuştan yada çocukluk döneminde kendiliğinden görülebilir. Ayrıca erişkin çağlarda da görülür. Herhangi yaşta görülmekle birlikte 30-35 yaşlarda izlenir.Hastaların çoğu kadınlardır. En çok doğum yapan kadınlarda cerrahi müdahale sırasında ve sonrasında ki devrede ortaya çıkar.İyi huylu ancak agresif bir tümör türüdür. Vücudun değişik bölgelerinde görülebilir. Baş,boyun,dil, omuz, meme ve karın içinde görülebilir.Desmoid tümörü olan hastalarda aylardır yada yıllardır karın ön duvarında oluşan ağrısız bir kitle şikayeti ile başvururlar. Kitle serttir ve radyolojik işlemlerle manyetik rezonans görüntülerle kesin tanı konabilir. Tümör kitlesinin çapı 1-2 cm den, 15 cm kadar değişebilir. Klinik olarak yavaş gelişen ve büyüyen desmoid tümörler genellikle metastaz yapmadığı ve iyi bir cerrahi müdahale sonunda alındığı bildirilmektedir.

Müdahale edilmedir,aksi takdirde sıklıkla büyümeye devam eder.

Desmoid tümör tedavisi genellikle cerrahidir. Agresif bir tümör olduğu için metastaz riskine karşı normal dokuda cerrahi müdahale sırasında çıkartılmaya çalışılır. Ancak doğası gereği uzantılar oluşturmaya uygundur. Bu uzantıları ameliyat sırasında elle ve gözle saptanamadığından tümörü geniş cerrahi sınır ile çıkartmak mümkünde olmayabilir. Ameliyat sonrası tekrar etme olasılığı %50 gibi çok yüksek orandadır.Bu tekrar oluşumda ışın tedavisi uygulanarak azaltılması gerçekleşir. Etkileri çok keskin olmasada hormon ve ilaç tedaviside uygulanabilir. Desmoid tümör olan çocuklarda tekrar etme olasılığı daha sıktır.

Desmoid tümörlerin gelişmesi konusunda iki teori vardır.

Travma teorisi: Genellikle kadınlarda sık doğum yapmaya bağlı olarak karın bölgesinin sık deforme sonrası travma sonucu,ayrıca vücudun diğer bölgelerinde yine travmaya bağlı olarak desmoid tümörler çoğunlukla görülebilir.

Endokrinolojik teorisi: Deneysel olarak hayvanlarda yüksek doz östrojen enjeksiyonları ile desmoid tümöre benzer meydana getirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir