Dev hücreli Tümör, tam anlamıyla kemiklerde görülen bir Tümör türüdür. Bu Tümör türü, gerekli önlemler ve müdahaleler yapılmadığında oldukça tehlikeli durumları meydana getirebilmektedir. Aslında tıbbi olarak yağılan araştırmalara göre dev hücreli Tümör oldukça iyi huylu ve gerekli müdahaleler yapıldığında çok büyük sorunlere neden olmadan çok basit bir biçimde ortadan kaldırılabilen bir problemdur. Fakat bu iyi huylu Tümöre gerekli müdahaleler yapılmadığında zaman içinde problemlera neden olarak insanları zor durumda bırakmaktadır. Hızlı bir gelişme gösteren dev hücreli Tümör, en fazla yirmi ile kırk yaşları arasında görülen bir tür Tümördür. Tabi ki diğer yaşlarda da bu tür Tümörlerle karşılaşılabilir. Fakat dev hücreli Tümörün risk grubu bu yaş Aralıklarıdır. Çocuklarda ve yaşlılarda çok fazla görülmeyen bu Tümör, bu üstünlükı ile birçok insandan uzak bir biçimde görülmektedir. Genellikle hastaların kemiklerinin uç kısımlarında görülen bu sorun en fazla diz bölgelerinde ve yakın bölgelerde meydana gelmektedir. Bunun aynında el bileklerinde ve kalça gibi kemiklerde çok sık karşılaşılmaktadır.

Dev hücreli Tümör müdahale edilmediğinde ve gerekli önlemler alınmadığında kişide travmalar gözlemlenmektedir. Bunun yanısıra Tümörün yol açtığı ağrı durumları da yine bu kişilere oldukça zarar vermektedir. Bazı insanlar bu tür sorunların yaptıkları diyet sebebi veya çevresel etkenlerden kaynaklı meydana geldiğini düşünürler. Fakat bu kanaat oldukça yanlıştır. Çünkü dev hücreli Tümörün çevresel etkenlerle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Genellikle dev hücreli Tümör kendiliğinden kemik üzerinde gelişen bir tür Tümördür.

Belirtileri:

Bu problemin en büyük belirtisi tabi ki bölgede meydana gelerek şahsa oldukça zor durumlar yaşatan şiddetli ağrılardır. bu ağrılar bazı durumlarda son derece artarak kişinin iş yaşamını bile olumsuz bir biçimde etkiler. Bunun yanısıra Tümör şayet eklem bölgelerine yakın ise bu bölgelerdeki hareketin kısıtlanması durumu son derece gözlemlenir. Ayrıca meydana gelen bu ağrılar istirahatle beraber artış gösterir.

Yine dev hücreli Tümör görülen bölgelerde meydana gelen şişlikler bu hastalığın bulguları arasında bulunmaktadır.
Son olarak dev hücreli Tümör sebebi ile kişilerde mide bulantısı gibi sorunlerde görülebilmektedir.
İşte bu belirtilerle kendisini gösteren dev hücreli Tümör, göstermiş olduğu belirtilere bakılarak hissedilebilecek bir sorundir. Kişi bu belirtilerin herhangi birini hissetmesi halinde zaman kaybetmeden hekime giderek gerekli müdahalelerde bulunmalıdır.

Tanı:

Dev hücreli Tümör, genelde kişinin şikayetleri üzerine hekim muayenesine girerek yapılan laboratuvar testleri ile ortaya menfaatilmaktadır. Bu testler sonrasında radyolojik olarak bazı incelemeler yapıldıktan sonra Tümörün varlığı ve türü belirleme edilebilmektedir. Eğer istenirse tomografi, röntgen gibi tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak bu problem derince incelenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir