Dilde tümör, yani dil kanseri günümüzde çok sık karşılaşılmamasına rağmen görülen kişilerde birçok probleme neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Sindirim sisteminin önemli parçalarından biri olan dilde görülen tümörler nedeni ile dilin görevini tam olarak yapması son derece zor bir hal almaktadır. Sindirimin yanı sıra konuşma olayını da sağlayan dil, oldukça önemli bir organdır. İnsan vücudunda birçok organda görülen tümörler dil üzerinde de görülebilmektedir. Genellikle dilin yan taraflarında ve dilin alt taraflarında görülen tümörler kimi zaman ağrılara ve sızılara neden olabilmektedir. Dil tümörleri bazen kişinin ağzında küçük kanamalara neden olarak kişinin ağzında tat bozukluklarına neden olmaktadır. Bu durumda kişi zamanla bu sorundan şikayetçi olacaktır. Bu kanamalarla meydana gelen yaralar uzun süreler boyunca iyileşme göstermeyebilir. Aslında dil tümöründe en büyük sorun da budur. Dilde görülen yaralar nedeni ile kişi yemek yerken ya da sıcak içecek tüketirken son derece şiddetli ağrılarla karşılaştığı için kişide sürekli olarak iştahsızlık gibi problemler görülebilmektedir.

Özellikle orta yaşlı kişilerde ve daha sonraki yaşlarda görülen dil tümörü, gerekli müdahaleler yapılmadığında son derece tehlikeli durumlara neden olmaktadır. Öyle ki çok ilerlemiş kişilerde bu durumdan kişiyi kurtarmak için kimi zaman kişinin dilinin bir kısmı alınmaktadır. Fakat genellikle hastalık bu kadar çok ilerlemeden fark edildiği için sorun ortadan kaldırılır.

Nedenleri:
Dil tümörünün birçok nedeni bulunmaktadır. Öyle ki en büyük nedeni sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı maddelerin sürekli ve uzun yıllar boyunca tüketilmesi nedeni ile dilde tümör oluşmaktadır. Oluşan dil tümörleri, genellikle ilk zamanlar dilde iltihaplanma gibi durumlarla görülse de daha sonradan tümör olarak karşınıza çıkabilmektedir.

Dil tümörüne neden olan bir diğer önemli neden ise tabi ki özellikle ülkemizde görülen uygunsuz diş protezleridir. Bu protezler kişilerde ağız içi iltihaplanmaları gibi problemlere neden olarak daha sonraki zamanlarda son derece tehlikeli olan dil tümörü gibi kanserleri beraberinde getirmektedir.
Son olarak en büyük nedenlerden biri ise genellikle kişilerde ırki olarak görülen dil tümörleridir. Öyle ki anneden çocuğa ya da babadan çocuğa geçen bu tümör son derece büyük tehlikelere neden olabilmektedir. Bu nedenle oluşan dil tümörlerinin önüne geçmek son derece zordur. Sadece yapılan tedaviler ile ortadan kaldırsa da kişinin çocuğunda görülme ihtimali vardır.

Teşhisi:

Hastalığın teşhisi genellikle hastanın şikayetleri ile doktora gitmesi ile ortaya çıkmaktadır. Tümörün türü ise genellikel alına nbir parçanın patolojik olarak incelenmesi ile tam olarak ortaya konulabilir. Bu işleme başvurmadan önce ise genellikle kan testleri ile tümörün türü belirlenir. Eğer gerekirse tıbbi görüntüleme cihazları da kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir