Dizde Tümör, Tümör, kendiliğinden bölünen normalden hızlı büyüyen hücrelerin iyi huylu ise kemiğe kötü huylu ise organlara da yayılan kitle ya da şişkinliktir. Genelde büyüme çağında sık görülür. Büyüyen Tümör, zaman içinde sağlıklı olan dokulara da yayılarak sağlıklı dokuların anormal dokularla yer değiştirmesine neden olur. Buda bulunduğu kemiği zayıflatarak kırılmalara neden olur. Bu Tümörlerin bazıları iyi bazıları kötü huyludur. İyi huylu Tümörler hayati tehlike taşımazlar. Kötü huylu olanlar vücuda dağılıp kemiklere zarar verebilirler.

Kötü huylu Tümörlerin başında multipi miyelom adında olan bir Tümördür. Bu Tümör, en çok görülen kemik kanseridir. Kemik iliğinin kötü huylu Tümörüdür. 50-70 yaş arası hastalarda görülür. En sık görülen iyi huylu Tümörler de, kolay kemik kisti ve dev hücreli Tümörler dir. Dizinde Tümör olan hastalarda ağrı genelde süreklidir ama geceleri bu ağrı dahada hissedilir. Ağrı zayıflayan kemikte ve şişlik olan yerde hissedilir. Tümörün iyi huylu olanına selim kötü olanına habis denir. Bu Tümörler alındıktan sonra parçası mikroskop altında incelenerek iyi yada kötü huylu olduğu anlaşılır.

Tümör bölgesinde şişlik ve röntgen sonucunda görülen anormal kemik sorunlulukları ile de dizdeki Tümör anlaşılır. Eğer şişlik şikayeti ve kemik ağrısı şikayeti var ise hemen bir doktora müracaatlması gerekir. Başvurduğunuz doktor ilk önce detaylı bir tıbbi hikâye alıp gerekli sorular soracaktır.

Tümör yada Tümör şüphesi var ise kitlenin büyüklüğü, kemiğe yapışık olup olmadığı eklemlerle ilişkili olup olmadığı araştırılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir