Glomus Tümörü, Baş boyun bölgesinde büyük damarlarda yerleşmiş olup ve kanda oksijen, karbondioksit seviyeleri ve kan asitlik ölçüsünü hesaplayıp beyne ileten ufak organcıklara adı verilir.

Bunlardan kaynaklanan ve genelde iyi huylu olan bu Tümörler, sıçrama yapmaz ve ‘Glomus Tümörü’ adını alır. Yavaş büyüyen bu Tümörler sık görülmezler ve baş boyun bölgesinde yerleşen Tümörlerin oldukça azdır. Bu Tümörlerin çok seyreken kötü huylu olup diğer bölgelere ve organlara sıçrama yaptığı da bilinmektedir. Bu Tümörler boyun bölgesinde, beyne ve yüze kan taşıyan şah damarında veya direkt olarak beyinden çıkıp ses tellerinde, mide ve bağırsak sistemine dallar veren ve şah damarına çok yakın seyreden sinir etrafındaki organcıklarda görülmektedir.

Aynı Tümör kulak kemiği içinde, orta kulak duvarına yerleşen mikroskobik organcıklarda da görülür. Boyunda değil kulak kemiği içinde bulunduğu zaman bulguları ve tedavi yolları da değişir.. ‘Glomus Tümörü’ kalıtsal olarakta gırtlak,göz yuvası ve burunda da seyrek olsa da görülebilir.

Glomus Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kırklı yaşlar ve sonrasında görülen bu Tümörlerin belirti ve muayene bulguları yerleşim yerlerine göre değişir. Yani şah damarı ve vagus sinirinden kaynaklanan ‘Glomus Tümörleri’ boynumuzun bazı bölgelerinde, alt çene köşesinin arkasında ve altında yavaş büyüyen, sert, ağrısız şişlik biçiminde ortaya çıkmaktadır. Şah damarı duvarında gerçekleşen ‘Glomus Tümör’ü kıykatiyen biraz daha yukarıya yerleşimlidir. Bu Tümörler zaman zaman da diğer şikayetlerden kaynaklı hekime gittiğimizde ya da boyun ultrason, tomografi ve MR gibi görüntüleme prosedürleri sırasında tesadüfen olarak fark edilir. Kulak bölgesinde gerçekleşen glomus Tümörleri boyunda şişlik gibi bir belirti vermezler. Genellikle belirtileri kulak çınlaması,işitme azlığı gibi şikayetlerden sonra belli olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir