Hipofiz Tümörü, Beynin alt tarafında bulunan hipofiz bezleri insanlarda hormonların salgılanması için son derece önemli bir rol oynayan organlardan biridir. Öyle ki hipofiz bezlerinin herhangi bir nedenden dolayı görevlerini yapamaması ya da görevlerini az yapması nedeni ile insanlarda hormonal olarak bozukluklar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumların meydana gelmesinde birçok zaman hipofiz tümörü gibi olumsuz durumlar neden olmaktadır. Beyinde oluşan tümörlerin yüzde on beşini oluşturan hipofiz tümörleri bazı insanlarda çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bazı insanlarda ise bu tür hipofiz tümörü farklı belirtilere neden olabilmektedir. Bu nedenle her hipofiz besi tümörü problemi ile karşı karşıya gelen insanda aynı belirtiler görülmeyebilir. Hemen hemen her yaşta görülebilen hipofiz bezi tümörleri bazen çocuklarda bile görülebilmektedir. Fakat en sık görülme yaşı olan 30 ile 60 yaş arası olan kişilerde son derece daha fazla görülmektedir. Toplumun yaklaşık olarak yüzde yirmi beşinde görülen bu problemler oldukça yaygın olarak görülmektedir.

Birçok farklı türde hipofiz tümörü ile karşılaşılabilmektedir. Öyle ki bu tümör türlerinin birçoğunda farklı belirtiler ortaya çıkarak kişinin zor durumlara düşmesine neden olabilmektedir. Bu tümörlerin türlerini tümörün tüpü ve içeriği değiştirebilmektedir. En fazla üreme dönemindeki kadınlarda görülen hipofiz tümörlerinin meydana getirdiği bir sorun cinsel durumları etkileyen hormonların salgılanmasıdır. Kimi zaman bu tip tümörler kişilerde adet kanamasının gecikmesi ya da görülmemesi gibi sorunları da meydana getirebilmektedir. Erkeklerde ise genellikle baş ağrısı baş dönmesi ve kimi zaman mide bulantısı gibi sorunlara başlıca neden olarak bazı zamanlarda kişinin cinsel istek durumunu da etkileyebilmektedir. Hormonların üretiminde salgılanmasında büyük etkileri olan bu organın üzerinde oluşan tümörlerin, organ dengesini bozması nedeni ile bu hormon seviyeleri oldukça değişecektir. bu nedenle kişinin sindirim sistemi bile bu durumda olumsuz etkilenecektir. Adeta vücut dengesinin bozulmasına neden olan hipofiz tümörü yapılan bazı işlemlerle hastadan alınarak hastanın normal yaşamına dönmesi sağlanmaktadır.

Tanısı

Kişi hipofiz tümörünün meydana getirdiği belirtilerden rahatsızlık duyarak doktora gittiğinde doktorun yaptığı bazı testler sonucunda bu durumun varlığı ortaya konulmaktadır. Günümüzde gelişmiş olan tıpla birlikte tıbbi olarak kullanılan görüntüleme cihazları (Mr, ultrason, röntgen) sayesinde çok kolay bir şekilde tümör incelenir. Tümörün türü ise yapılan kan testi ile belirlenir. Kan içerisinde tümörün salgıladığı proteinlere bakılarak bu tümörün tipi ortaya çıkarılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir