Karsinoid Tümör aslında tam anlamıyla bir akciğer Tümörüdür. Günümüzde oldukça az karşılaşılan bir durum olan karsinoid Tümörü, az karşılaşıldığı gibi oldukçade tehlikeli bir Tümör türüdür. Akciğerlerde bulunan hava kanallarında meydan gelen bu problem müdahale edilmedin de çok büyük sorunlere neden olabilmektedir. Meydana gelen bu sorunler bazı durumlarda kişinin hayatını bile tehlikeye atabilmektedir. Karsinoid Tümörü tam anlamıyla 1972 yıllarında yapılan araştırmalarla belirleme edilmiştir. Atipik ve tipik olarak iki grupta incelenen bu Tümörler günümüze az sayıda insanda meydana gelmektedir. Her ikisi de akciğer bronşlarında oluşan Tümör türleridir. 1972 yıllarına kadar iyi huylu sanılan karsinoid Tümör, yapılan araştırmalarla kötü huylu da olabileceği ortaya menfaatilmıştır. Tipik karsinoid Tümör, eskilerden beri insanlarda daha sık karşılaşılan iyi huylu Tümördür. Bunun tam tersine atipik karsinoid Tümör ise diğer Tümör gibi iyi huylu olmayan ve kötü huylu olarak değerlendirilen tehlikeli bir Tümördür. Karsinoid Tümör günümüzde iyi huylu da olsa kötü huylu da olsa her ikisi de akciğer kanseri olarak değerlendirilmektedir. Akciğer kanseri olarak değerlendirilen bu Tümörlerin her ikisinde de aynı tedaviler yapılır. Sadece şayet hastanın durumu iyi değilse bu durumda tedavilerde daha ileriye gidilir.

Günümüzde diğer hastalıklara göre daha az görülen bir durum olan karsinoid Tümör farklı belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu Tümör on kişide üçünde herhangi bir belirti vermeden hastalığın son evrelerine kadar varlığını sürdürerek aniden hastanın karşısına çıkmaktadır. Bu problem geriye kalan insanlarda ise farklı belirtiler göstererek kişiyi zor durumlarda bırakır.

Belirtiler

Hastalığın en büyük belirtisi tabi ki sizinde tahmin ettiğiniz gibi şiddetli öksürük durumlarıdır. Meydana gelen öksürükler kişinin akciğerinden olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda kişinin akciğerinde yanma gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durum ile beraber kişinin öksürmesi ile beraber kan gelme durumları hastalar arasında sık karşılaşılan bir durumdur. Bu belirtinin bir kere bile görülmesi halinde zaman kaybetmeden hekiminuz ile görüşmeniz tavsiye edilir.

Kişide görülen sıklıkla nefes darlıkları ve kişi bilhassa yorulduğunda görülen nefes darlıklarının sebebi karsinoid Tümör olabilmektedir. Bu belirtinin de görülmesi halinde yine hekiminuza başvurmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Bir diğer belirti ise kişinin günlük hayatında da nefes alırken hırıltıların duyulmasıdır. Bu durum çoğu zaman öksürüğün meydana gelmesine de yol açacaktır. Bu nedenle hem öksürük hem hırıltı duyulabilir.

En büyük sebebi sigara gibi sağlığa zararlı maddeler olan bu durum bazı durumlarda kişide meslek hastalığı sebebi ile ortaya çıkabilen bir durumdur. Karsinoid Tümör en fazla 30 ile 55 yaşlar arasında görülen bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir