Klatskin Tümörü, Safra kesesi hastalıkları, dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın olan hastalıklar arasında bulunmaktadır. Yapılan tedavilerle genelde çözülen bir problem olan safra kesesi problemlerindan biri klatskin Tümörüdür. Bu Tümör aslında toplum arasında direk olarak safra kesesi kanseri olarak değerlendirilmektedir. İnsan bedeninde yaptığı görevler sonradan öğrenilmiş olan safra kesesi oldukça önemli görevleri üstlenerek insan yaşamını daha da iyileştirir. Bu organ bazı insanlarda farklı hastalıklar sebebi ile tam anlamıyla alınmıştır. Günümüzde çokça karşılaşılan bir Tümör olan klatskin Tümörü halinde da şayet problem çözülemeyecek kadar büyümüşse yapılan operasyonlarla kişinin safra kesesi alınabilmektedir. Safra kesesinin iç yüzeyini oluşturan dokularda oluşum gösteren klatskin Tümörü insanlarda erken teşhis edildiğinde sorunların çözümü çok daha basit bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Bunun yanısıra erken teşhis vasıtası ile çoğu zaman cerrahi operasyonlara gere kalmadan bu gibi Tümörler yapılan bıçaksız tedavi teknikleri ve yapılan ilaç tedavileri ile çok basit bir biçimde ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat bunun için daha öncede ifade ettiğimiz gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Klatskin Tümörü, safra yolunun bulunduğu her yerde gelişerek büyük sorunlere neden olabilecek bir Tümördür. Bu nedenle bu Tümörün oluşma yerini yalnızca safra kesesi ile sınırlandırmamak gereklidir.

Klatskin Tümörü tam anlamıyla karaciğerden gelen safra yollarının birleşim noktasında meydana gelmektedir. Bu noktada meydana gelen Tümörler klatskin Tümörü olarak adlandırılmaktadır. İşte bu Tümörde en fazla bu bölgede oluşum göstererek belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Bu bölgelerde meydana gelen Tümörler genelde ilaç tedavilerini uygulamak yerine yapılan cerrahi teknikler ile hastadan alınarak ortadan kaldırılmaktadır. Bu bölgelerde oldukça agresif bir cerrahi teknik uygulanmalıdır. Aksı durumlarda bu Tümör bir müddet sonra kendisini tekrar ortaya çıkaracaktır. Yapılan bu cerrahi programlarla çoğu zaman olumlu sonuçlar alınarak hastanın yüzü güldürülebilir.

Belirtileri:

Klatskin Tümörü meydana geldiği zaman kişinin safta kesesi veya safra yolları bu durumdan oldukça olumsuz bir biçimde etkilenmektedir. Bu durumda kişinin safra kesesi görevlerini tam anlamıyla yerine getiremediği için safra kesesinden kaynaklıda farklı belirtiler meydana gelecektir. Bu durumlarda meydana gelen Tümör sebebi ile kişide şiddetli mide bulantıları ve kusma problemleri meydana gelecektir. Meydana gelen kusma sorunlarınde kişi midesindeki çoğu şeyi çıkaracağı için acıkır. Faka iştahının olmaması sebebi ile hiçbir şey yemek istemez. İşte bu tür durumların sıklıkla görülmesi halinde böyle bir Tümörün varlığından şüphe edebilirsiniz.

Tümörün bir diğer belirtisi ise kişide görülen ani kilo kaybı ve koyu renkli idrarın yanısıra açık renkli dışkı kendisini göstermiştir. Eğer bu durumda sürekli bir hal almış ise zaman kaybetmeden hekime başvurmanız ve gerekli muayeneleri yaptırmanız sizler için çok daha yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir