Malign Tümör, Malign tümör, kötü huylu tümör yani kanser anlamına gelmektedir. Hücrelerin DNA’nın hasara uğraması sonucunda kontrol dışı ya da normal olmayan şekilde büyümesi ve çoğalmasına kanser adı verilmektedir. Malign yani kötü huylu tümör olan kanserin benign yani iyi huylu olan tümörlerden farklı olarak farklı dokulara sızma ve yayılma özelliği bulunmaktadır. Hasara uğramış olan hücreler, kendi civarında bulunan dokulara ulaşmakta ve kan dolaşımı, lenf sistemi veya vücut boşlukları ile yüzeyleri gibi yollar ile vücudun diğer kesimlerine yayılmasına metastaz adı verilmektedir. Kanser tek bir hastalık değildir ve kanser hastalığı vücut üzerindeki tüm doku ve organlarda gelişme gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra, iyi huylu olan tümörler kanser olmamakla birlikte komşu dokulara yayılmamakta ve onları eritmemekte olan sınırları belirgin tümör çeşididir. Malign tümörü oluşturan hücreler artık tanınmaz hale gelmiştir.

Kanser Neden Olur?

Kanserin sebepleri çevresel ve içsel olarak iki kısımda incelenebilmektedir. Çevresel sebepler arasında kimyasal radyasyon ve virüsleri, içsel nedenler olarak da bağışıklık bozukluklarını ve genetik nedenleri örnek olarak verebilmekteyiz. Bunun yanı sıra, kansere sebep olan faktörleri şu şekilde de sıralamak mümkündür;

Radyasyon çeşitleri kanser oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
Dudak ısırma, saç ile oynama, ben koparma, yara kabukları ile oynama ve aşırı tüketilen tahriş edici maddeler gibi fiziksel olarak tahriş edici maddeler kanser sebebi olabilmektedir.
Mutasyon potansiyeli yüksek olan bazı kimyasallar mevcuttur ve bu kimyasallara kanserojenler adı verilmektedir. Aileden gelen kalıtımsal etkenler de kişide kanser oluşumuna sebep olabilmektedir.

Son olarak, viral faktörlerin de kanser oluşumunda etkisi bulunmaktadır.

Kanserin Belirtileri Ve Tanı Koyma Yöntemleri: Kanserin belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

Vücudun herhangi bir yerinde sertlik ya da şişkinlik tümörün belirtisi olabilmektedir.
Belli bir sebebi olmadan sürekli olarak devam eden öksürük ya da ses kısıklığı kanserin belirtisi olabilmektedir.
Kol ve omuzda ya da göğüste oluşan ağrı kanser belirtisi olabilmektedir.
Hazımsızlık ve yutkunmada güçlük çekme, kemik ağrısı gibi belirtiler kanser belirtisi olabilmektedir.
Aniden oluşan kilo kaybı ya da iştahsızlık kanser belirtisi olabilmektedir.
Baş ağrısı veya sarılık hastalığı, uzun süre iyileşme göstermeyen yaralar kanser belirtisi olabilmektedir.
Geçmeyen ishal ya da kabızlık sorunu kanser belirtisi olabilmektedir.
Vücuttan normal olmayan sıvıların veya kan gelmesi kanser belirtisi olmaktadır.

Tüm bu sayılan belirtiler kanser belirtisi olabilmenin yanı sıra başka hastalıkların da sebebi olabilmektedir. Bu yüzden, bu belirtilerden biri ya da bir kaçı görüldüğü takdirde kişinin en kısa zamanda bir doktora görünmesinde fayda bulunmaktadır.

Kanser tanısı konulabilmesi için muayene sonucuna göre kişiden bazı tahliller yaptırması, akciğer grafisi gibi tetkikler istenebilmekte ve bunların sonucuna göre tanı koyulabilmektedir.

İleri kanser taraması yöntemleri ise şu şekildedir;

Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleme yöntemi ile hastanın dokusu farklı seviye ve kesitlerde incelenebilmektedir.
Endoskopi ile vücudun iç bölgeleri incelenebilmektedir.
Radyonükleer Tarama ise, hastaya radyoaktif bir maddenin verilmesi ile yapılan tarama yöntemidir.
Ultrasonografi, fiziksel muayene sonucunda ortaya çıkan ve kanser şüphesi olan bir bulgunun aydınlatılması için gerçekleştirilmektedir.
Manyetik Rezonans (MR), vücuttaki farklı bölgeleri daha detaylı görüntüleyebilmektedir ve bunu bilgisayar yardımı ile ve yüksek manyetik alan kullanarak yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir