Mesane tümörü, yani diğer adı ile idrar kesesi tümörü günümüzde birçok insanda görülen ve son derece tehlikeli olan bir hastalıktır. Erken teşhisi yapılmadığında ve gerekli müdahaleler yapılmadığında son derece büyük sorunların meydana gelebileceği bir hastalık olan mesane tümörü her yaştan insanda görülebilen bir durumdur. Böbreklerden süzülen idrarın biriktiği yer olan mesane yani idrar kesesi, farklı durumlardan dolayı iç yüzeyde gelişen tümörler nedeni ile zarar görmektedir. Bu duruma aslında idrar kesesi kanseri ya da mesane kanseri demekte yanlış olmayacaktır. Mesanede gelişen üç tümör çeşidi bulunmaktadır. Bu üç tümör çeşidi de son derece tehlikeli ve hemen hemen aynı belirtileri gösteren tümörlerdir. Üç tümör türünden biri “değişici epitle hücreli karsinom” diye adlandırlılan tümör türüdür. Bu mesane tümörünün en büyük nedeni mesane iç yüzeyinde oluşan epitel hücrelerden dolayı meydana gelmesidir. Bir diğer mesane tümörü ise “Skuamöz hücreli karsinom” olarak adlandırılan mesane tümörüdür. Bu tümör ise mesane içerisinde gelişen yassı hücreler nedeni ile oluşum göstermektedir. Son olarak “Adenokarsinom” olarak adlandırılan bu tümör türü mesane içerisinde sekretuar salgı yapan hücrelerden dolayı meydana gelen bir durumdur.

Belirtileri:

Mesane tümörünün en büyük belirtilerinden bir tanesi idrar sırasında kan gelmesi durumlarıdır. Bu gibi problemlerde kişinin idrarından gelen kan kesinlikle kişide herhangi bir ağrı ya da sızı gibi problemler meydana getirmez. Kişi zaman kaybetmeden doktora gitmelidir. Çünkü idrarın kanlı gelmesi durumu, ya böbreklerde ya da bu gibi mesane bölgelerinde problemlerin olduğunun göstergesidir.

Bu durumun yanı sıra mesane tümörü görülen kişilerde sık idrar çıkma ve kişinin idrarını yaptığı sırada görülen yanma durumlarıdır. Bu gibi durumlarda kişi son derece zor durumlarda kalmaktadır. Özellikle idrar sırasındaki yanmalar kişide şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Bunun yanında kişinin kasık bölgelerinde meydana gelebilecek olan ağrı durumları da mesane tümörü nedeni ile oluşabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Kişinin bu bölgelerinde oluşan her ağrıyı bu gibi nedenlere bağlamamak gerekmektedir. Çünkü birçok zaman bir gaz sıkışması bile bu tür ağrılara neden olabilmektedir.

Tanısı:

Mesane tümörünün tanısı genellikle hastanın yukarıda belirtilen rahatsızlıklardan dolayı doktora gitmesi ile doktorun yağacağı kan testleri ile ortaya çıkarılmaktadır. Tıbbi görüntüleme cihazları sayesinde kişinin bu bölgeleri detaylı olarak incelenir ve tümörün varlığı tespit edilir. İşte bu şekilde çok rahat bir şekilde mesane tümörü olup olmadığı ortaya çıkarılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir