Over Tümörleri, Vücutta birçok bölgede oluşan tümörler günümüzde son derece artış göstererek insan hayatında olumsuzluklara neden olmaya devam etmektedir. Öyle ki bu tümörlerden biri olan over tümörleri yani yumurtalık tümörleri erkeklerde görülmeyen fakat bayanlarda son derece fazla oranda görülen bir durumdur. Yumurtalık tümörleri halk arasında yumurtalık kanseri olarak adlandırılmaktadır. Bu durum günümüzde teknolojinin gelişmesi ile ortamlarda bulunan radyasyon durumlarının artması nedeni ile günümüzde çok daha sık görülmeye başlamıştır. Son derece tehlikeli olacak ve kişinin hayatında önemli değişikliklere neden olacak olan over tümörleri yine gelişen teknoloji sayesinde tedavi edilebilir ya da durdurulabilir bir hastalık haline gelmiştir. Bayanlarda görülen bu tür tümörler genellikle kötü huylu tümörlerdir. İyi huylu over tümörleri kişilerde yapılan operasyonlarla ortadan kaldırılsa da kötü huylu over tümörleri bu şekilde ortadan kaldırılamamaktadır. Çünkü kötü huylu olarak sınıflandırılan bu tümörler yapılan tedavilere cevap vermediği gibi kişinin vücudundan alınsa bile tekrar oluşum göstermektedir. İşte bu nedenle bu tür tümörlere kötü huylu tümörler denilmiştir. Kadınlarda üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklarda görülen tümörler kişinin üreme sisteminde de olumsuz durumlara neden olarak kişide kısırlık problemlerini meydana getirebilmektedir.

Over tümörleri genellikle menopoz dönemindeki yada bu döneme yaklaşmış olan kişilerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. En çok bu yaşlarda görülen yumurtalık tümörleri birçok zaman üreme sistemine olumsuz etkileri nedeni ile kişide üremenin durması ve kısırlığa neden olduğu gibi zamanla farklı belirtiler göstererek kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bazen bu durumun nedeni olarak ırki durumlar gösterilebilir. Öyle ki bu vakaların görülme durumu birçok zaman kişinin ailesinde bulunan ve kişiden kişiye doğumla geçen sorunlardan dolayı ortaya çıkmıştır. Over tümörleri önemsenmediğinde ya da gerekli müdahaleler yapılmadığında son derece tehlikeli durumları ortaya çıkararak kişide farklı belirtiler gösterir. Müdahale edilmeyen bu tümörler bazen diğer organlara da zarar verebilmektedir. Bu nedenle sizlerde böyle bir tümörün varlığından şüphe ederseniz hemen doktorunuza başvurun.

Belirtiler:

Over tümörleri ilk zamanlar kişide çok fazla belirtiye neden olmaz. Bu durumda kişinin over tümörünün varlığını tahmin etmesi ya da varlığından şüphe etmesi son derece düşük bir ihtimaldir. Öyle ki bu tümörler gelişen diğer evrelerde belirtilerini gösterir.

Over tümörleri bir süre sonra ilerlediğinde yavaş yavaş belirtiler göstermeye başlayacaktır. Bu belirtilerden biri tabi ki ağrı durumlarıdır. Meydana gelen ağrı durumları genellikle kişinin karnının alt bölgelerinde hissedilir. Ağrı içten olduğu için kişi masaj gibi ovsa da herhangi bir değişiklik hissetmez.

Bazen kişinin kalça bölgesinde kemiklerinde ya da diğer dokularında kansere rastlanması durumunda da bu kanserlerin neden over tümörleri olabilmektedir. Bu nedenle kişide daha detaylı bir inceleme gerekmektedir.

Son olarak tümör iyice ilerlediğinde kişinin karın bölgesinde şişkinlik, kabızlık, nefes darlıkları gibi son derece büyük belirtiler meydana gelecektir. Bu durumda kişinin acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.

İşte bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi doktora gitmeniz için yeterli bir sebeptir. Öyle ki bu tür tümörler, erken teşhis edildiğinde son derece olumlu bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle sizlerde gerekli muayenelerinizi yaparak bu gibi sorunlardan korunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir