Rahim Tümörü, günümüzde kadınlarda rastlanılan en çok kadın hastalıklarından biridir. Bu Tümörler hem rahimde hemde rahim boylarında görülebilir. Bunların kötü huylu olanına yakalanan kadınlar ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmış demektir. Bu Tümörlere yani iyi huylu olanlara ur da denilebilir. Sıklığı henüz belirli olmasa da kadınların aşağı yukarı yarısında değişik boyutlarda görülür. Genellikle doğum yapmamış kadınlarda daha sık görüldüğü saptanmıştır. Kendini belli ettiği en önemli faktör aşırı ve uzun süren kanamalardır. Bununla beraber kanamadan kaynaklı anemi ve demir eksikliği hastalığını da beraber getirir. Diğer bir belirtisi ise aşırı ağrı ve kasıkta sancıdır. Her Tümör tedavi gerektirmez. İlaçlarla tedavi edilen Tümörler vardır. Tedavi gereksinimi Tümörün neden olduğu, ağrı, üreme talebi hastanın yaşı, ve yakınma şiddeti gibi etkenlere bağlıdır. Miyomun tek ve net tedavisi cerrahi müdahaleden geçer.

Rahim Tümörü belirtileri: Rahimdeki kan dolaşımına etki ettiğinden aşırı adet kanamaları, bir ayda üç dört kez yenidenlanan kanamalar, Tümörün iç basınç yapmasından kaynaklı sıklıkla idrara çıkma, akıntı, ayak bileklerinde şişme, seyreken mide bulantısı, kasık ve bel bölgesinde sancı belirtileri arasındadır. Rahim Tümörlerinden bir diğeri de fibroit adında bir Tümördür. Rahimde seyreken de olsa rahim boyunda görülen iyi huylu yani selim Tümörlerden dir. Aşırı adet kanaması ve cinsel ilişki sırasında ağrı yapmaktadır. Karında şişlik oluşur. Tümörün boyutu arttıkça diğer organları iter, ve bu da birçok rahatsızlığa neden olmakta dır. Mesaneye bası yaparsa sıklıkla idrara çıkma talebi uyanır.

Bağırsağa baskı yapar ise kabızlığa neden olmaktadır. En önemlisi kısırlığa yol açabilir. Tümör tüpleri iterek spermin ve yumurtanın geçişini engelleyebilmektedir. Buradaki düzeni bozararak, döllenen yumurtanın rahme yerleşmesini engelleyebilir. Bu engellere takılmadan hamile kalan birey yine birçok problemle karşılaşacaktır. Bebeğin yeri azaldığı için erken doğuma yol açabilir. Ve bebek daha gelişmeden dünyaya gelecektir. Doğumdan sonraki kanamalarda artış görülüp anneyi anemi hastalığına itecektir. Tümör çok sayıda yada boyutu büyük ise cerrahi müdahalede gerekli görülürse rahimde alınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir