Testis Tümörü, Erkeklerde çok önemli olan ve testis olarak adlandırılan bu organ insanlarda üreme organı olarak bilinmektedir. Testislerde görülen çoğu sorunler arasında testis Tümörü, yani testis kanseri de bulunmaktadır. Bu sorun dünya genelinde çoğu erkekte bulunan ve çok kötü sonuçlara neden olabilen bir sorundir. Testis Tümörü olan kişilerde çok açık belirtiler meydan gelerek kişilerde çoğu sorun meydana gelebilmektedir. Bir yumurta biçiminde olan ve etrafı gergin bir kılıf ile kapatılmış olan testislerde farklı nedenlere bağlı olarak Tümörler meydana gelebilmektedir. Bu durumda genelde Tümör kötü huylu ise durumun sonuçları bazı durumlarda testislerin alınmasına kadar gidebilmektedir. Testis Tümörü oldukça tehlikeli ve oldukça kötü bir hastalık olsa da en büyük sevindirici haberi, bu hastalığın tedavisi sonrasında başarı oranı günümüzde gelişmiş olan teknoloji ve tıp ile beraber yüzde doksan dokuza kadar menfaatilmış olmasıdır. Bu durumda testis Tümörleri için çoğu tedavi uygulanır ve kişiler bu durumdan kurtarılabilir. Bu durumun yanı sıra testis Tümöründe yani testis kanserinde erken teşhis çoğu hastalıktan çok daha önemlidir. Bu hastalıkta yapılan erken teşhisler kişilerde tedavi süresinden hastalığın iyileşme süresine kadar oldukça önemli roller barındırmaktadır. Kişilerin Tümör belirtileri ile erkenden hekime gitmeleri bu kişiler için oldukça önemlidir.

Testis Tümörü sorununin en büyük belirtisi testislerde görülen kitle yani şişlik durumlarıdır. Genellikle ilk zaman içinder çok fazla ağrı hissettirmeden ortaya çıkarak kendisini gösteren bu problem zaman içinde artan şişlik ile beraber hastalık kişinin kasık bölgelerine de yayılabilmektedir. Erkeklerin bir çoğu böylesi durumlarda hekime gitmeyi ihmal etmektedir. Aslında bu durum oldukça önemli ve önemsenmesi gereken şeylerden biridir. Testis Tümörü olan kişilerde bu hastalık kendisini aşağı yukarı olarak beş ay içinde ortaya koyacaktır. Bazı hastalarda bu Tümör hafif bir ağrıya neden olabilmektedir. Bu durumda hastalık kendisini bu yolla de ortaya çıkarabilir. Genellikle üroloğun yapacağı kan testleri ve ultrasonik görüntüleme cihazları ile yapılan kontroller sonucunda bu gibi sorunler tam anlamıyla ortaya menfaatilmaktadır. Bu durum ortaya çıkar çıkmaz bu Tümör için gerekli tedaviler yapılarak kişide görülen bu hastalık ortadan kaldırılır. Tümör olan kişilerde kanda görülen değişimler bazen bu hastalığın ortaya menfaatilması için yeterli olmaktadır. Hastalığın kana karıştırdığı bazı proteinler sebebi ile yapılan kan testlerinde bu hastalığın belirtilerine rastlanabilmektedir. Bu durumda hekiminuz gerekli müdahaleleri yapacaktır.

Testis Tümörü görülen kişilerde Tümörün büyüklüğüne ve hastalığın oluşum süresine bakılarak tedaviler yapılmaktadır. Bu gibi tedavilerde bazı durumlarda cerrahi teknikler ile sorun çözülürken bazı durumlarda de radyoterapi programları ile kişide görülen bu sorunler ortadan kaldırılmaktadır. Birçok zaman yayılmış Tümörün ortadan kaldırılması amacı ile kişideki Tümörlü testis alınabilmektedir. Bu durumda kişinin cinsel hayatı bu durumdan netlikle etkilenmez. Sperm üretimini diğer testis tek başına da yaparak sperm ihtiyacını karşılayabilir. Diğer testiste ise sürekli bir muayene gereklidir. Çünkü görülen testis Tümörü, ileri ki zaman içinder da diğer testiste de görülebilmektedir. Bazı insanlar bu gibi problemlerdan kendisini muayene edebilir. Sıcak bir duş sonrasında testisler baş parmak ve diğer parmaklar arasında kaydırılır ve ele gelen herhangi bir kitlenin olup olmadığı kontrol edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir