Tümör lizis sendromu, günümüzde çok önemli araştırma konuları içerisinde olan bir durumdur. Bu sendrom tümörde bulunan hücrelerin hızlıca yıkımına bağlı olarak gelişen ve bu hücrelerin dolaşıma katılması ile meydana gelen tehlikedir. Bu durum son derece riskli ve kişinin hayatını tehdit edecek kadar tehlikelidir. Tümör lizis sendromu görülen kişilerde acil müdahale ve erken teşhis olabileceğinden çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Aksi durumlarda sendrom ilerledikçe kişinin kurtulma ya da olumlu sonuç alma durumu değişecektir. Onkolojide son derece önemli olarak görülen bu durum tıp dünyasında henüz net bir tedavi geliştirilememesinden dolayı son derce önemli sorunlardandır. Günümüzde diğer tümör sorunlarına nazaran daha az görülen bu sendrom ne kadar az görülse de aslında çözümü az olduğu için çok büyük bir sorundur. Günümüzde bu sendrom için yapılan çalışmaların başarılı olması beklenmektedir. Tümör lizis sendromunda kana karışan tümör hücrelerinin parçalanması gibi tedaviler günümüzde yapılsa da tam olarak bu hücreleri parçalamak mümkün olamamaktadır. Bu duruma bağlantılı olarak yapılan çalışmalar olumlu sonuçlandığında bu hastalığında çözümü son derece kolay olacaktır.

Bu tedavide hücrenin parçalanması ile meydana çıkan bir metabolit vardır ki insan vücuduna son derece zarar vermektedir .Bu metabolit potasyumdur. Hücrenin parçalanması ile dolaşımda ortaya çıkan bol miktarda potasyum kişilerde son derece olumsuz durumlara neden olmaktadır. Parçalanan hücre nedeni ile ortaya çıkan potasyum kişide birçok probleme neden olarak olumsuz durumları meydana getirecektir. Bu durumlardan en belirgin olanları tabi ki kişide görülecek olan kusma ve mide bulantısı durumlarıdır. Tümör lizis sendromu devamı olarak potasyum daha da arttığında kişide karın ağrıları gibi sorunlar görülmeye başlayacaktır. Meydana gelen bu ağrılar birçok zaman kişinin iş hayatında ya da sosyal hayatında çok büyük problemlerin meydana gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle kişinin bu durumlardan dolayı sağlık sorunlarının yanında psikolojik sağlık durumları da tehlike altına girecektir. Aslında bu durumlarda kişi zor anlar yaşamasa bile bu durumun sonucunda kalpte ritim bozuklukları gibi ciddi problemler vücutta başlayabilir. Bu nedenle kesinlikle gerekli işlemlerin yapılması ve gerekirse bu tür hücre parçalatma tedavilerinden kaçmak gerekir.

Tümör lizis sendromu görülen kişilerde en öneli şey bu sorunun erken teşhisidir. Bu şekilde tespit edilen sendrom çok kolay bir şekilde ilaç tedavileri ile önlenir ya da yavaşlatılır. Erken teşhis sonrasında çok kolay bir şekilde tedaviler uygulanacak ve kişi eski yaşamına dönebilecektir. Bu nedenle erken teşhis birçok hastalıkta olduğu gibi tümör lizis sendromunda da çok önemlidir. Tümör lizis sendromu riskini en çok kan kanseri, lösemi gibi hastalar taşımaktadır. Bu hastalarda meydana gelebilecek olan tümör lizis sendromu, yapılacak olan muayeneler sonrasında çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Bunun için sizlerde risk grubundaysanız ya da vücudunuzda herhangi bir tümör var ise sık sık muayene olarak bu durumların meydana gelmesini önleyebilirsiniz. Doktorunuz genellikle sizlere tedavi sırasında bol sıvı verecektir. ve idrarınızı alkalileştirecektir. Bu durumda sorunların çözümü gerçekleştirilmek için çalışmalar yapacaktır. Eğer böyle bir durum yok fakat yüksek risk taşıyorsanız kemoterapi uygulamalarını yaptırabilirsiniz. Genellikle ilaç tedavisi uygulanan tümör lizis sendromunda başarı oranı yarı yarıyadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir