Tümör, Herhangi bir hücrenin ya da hücre gruplarının, organizmanın kontrol mekanizmalarının tesirinden çıkıp hızlı ve anormal bir çoğalma ile ortaya çıkan, hızlı ve anormal bir biçimde çoğalma gösteren kitlelerin genel adı Tümördür. Latincede Tümör, ”şişlik” ur anlamına gelir. Tümör, umumi bir tabir olmakla birlikte, tam bir tasnifi yapılmamıştır. Çeşitli açılardan yapılan tasniflerde çeşitli güçlüklerle karşılaşılmıştır. Habis (kötü huylu) ve selim (iyi huylu) olarak tasnif son derece eski olduğu halde, kolay ve anlaşılır olması, birçok farklı özellikleri ifade etmesinden kaynaklı hala kullanılmaktadır. Habis Tümörlerinin genel adı kanser olarak kullanılır. Tümörler, vücuttaki immunite denilen kontrol sistemine bağlı olmayan bir gelişme ve çoğalmayla ortaya çıkan büyüme ile oluşur. Organizmadaki normal hücre çoğalması, belirli bir doku ya da organ biçimi meydana getirmeye kadar devam eder. Tümörlerde hücre çoğalması, kontrol mekanizmasının dışına çıkmış ve düzensiz,, sınırsız bir hal almıştır. Hücreler ihtiyaç dışında çoğalarak, mitoz hızlanmıştır. bu hücreler belirli bir organ teşekkül ettirmezler.Geliştirdikleri dokunun işlevlerinin ifa edemezler. Tümörler, çok eski zamann beri bilinmesi ile birlikte, hücrelerin mikroskopla 17. yüzyılda incelenmesi Tümörler arasına ayrıntıa inilmesi, Tümörlerin taklit ettiği dokuları, hücrelerden yapıldığı ve hücrelerinin diğer yerde yapılandığı farklı hücrelerin yayıldığı incelenmiştir.

Tümörlerin Genel Özellikleri

İyi Huylu Tümörler; yavaş büyür ve çoğalması yavaştır. Yerleştikleri doku ya da yer nedeniyle erken belirti verebilir. Genellikle bağ dokusundan üremiş kapsülleri vardır. Fakat selim Tümörlerinin hepsi kapsüllü değildir. Mesela rahim adalesinde görülen selim huylu ur olan bir miyom, deriden çıkan nevüs kapsül süz Tümörler dır. Selim huylu hücrelerin çoğalması durdurulabilir ve çoğalması yavaştır. uzak yerlere dağılmazlar. Metastaz denen yeni bir ur meydana getirmezler. Selim Tümörler, iyi huylu özelliklerini senelerce sürdürebildikleri gibi, zaman içerisinde kötü huylu Tümöre dönüşme ihtimalina sahiptir. Selim huylu Tümörlerin ne zaman habisleşeceğine ya da habisleşmeyeceğini tahmin etmek zahmetlidir. Fakat selim Tümörlerinin hangi çeşidinde habisleşme ihtimalinin yüksek olduğu söylenebilir.

Kötü Huylu Tümörler; Habis linkarı da denilen kötü huylu Tümörler, hızlı büyür ve hızlı çoğalırlar. Etraflarında kapsüller yoktur. Selim ur habisleştiğinde etrafındaki kapsül yırtılır. Büyümeleri hızlı olma nedeniyle etraflarındaki kan damarları beslenmesinde anlamsız kalırlar. Sık olarak kanamalar oluşur. Doku için de çoğu doku ölümleri oluşur ama hücre kaybından çok daha çok hücre çoğalması olduğu için hacimleri azalmaz. Habis hücreler ayrı ayrı ya da gruplar durumunda, kan, lenf ve bedenin tabi boşlukları ve komşuluk yoluyla çoğalarak metastaz denilen yeni Tümörler meydana getirirler. Hücreleri istila ederek çoğalmaya devam ederler.

Tümörler, mikrobik olarak yetişkinlaşmamış hücrelerden oluşur. Hatta Tümörlerin hangi dokudan ortaya çıktığı ve hangi hücreleri taklit etmeye çalıştığını saptamak son derece zahmetlidir. Hücrelerin çapı ve biçimi birbirlerine benzemez. Cerrahi olarak çıkartıldığında genelde tekrar çoğalırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir